Výživa a malí lidé

V minulosti trpěla většina lidí malého vzrůstu výraznou nadváhou. To mělo dvě hlavní příčiny:
chybějící informace o výživě malých lidí
názor, že kdo bude více jíst více poroste
S tím jak rostl počet informací o různých typech malého vzrůstu, zvláště o disproporčním malém vzrůstu (způsobeným poruchou vývoje kostí a chrupavek), došlo se také k poznání, že pomalý a slabý růst kostí není způsoben nedostatečným přísunem kalorií (či joulů, chcete-li).
Existuje mnoho různých druhů disproporčního malého vzrůstu, ale žádný z nich nemá vztah k nedostatečné výživě. Jiná je situace u proporcionálního malého vzrůstu, kde jsou někteří lidé opravdu hodně hubení. Ale to rozhodně není problém většiny členů sdružení malých lidí, tedy i Palečka.
Některé typy disproporčního malého vzrůstu přinášejí více problémů s váhou než jiné. Například jedinci s achondroplázií s ní mají velké obtíže. Vědci míní, že je to částečně způsobeno určitou poruchou metabolismu Nicméně ale také vědí, že je právě pro lidi s achondroplázií moc důležité mít svoji váhu pod kontrolou, možná ještě více než pro každého jiného vysokého či malého člověka. Pro lidi s achondroplázií bude však v každém případě o něco málo obtížnější váhu udržet.
Jaká je ideální váha v různých věkových obdobích? Naneštěstí zde neexistuje nějaká vhodná tabulka. Některé typy kostí jsou širší, některé těžší než jiné. Většina lidí disproporčního malého vzrůstu dosahuje samozřejmě vyšší váhy než průměrně velké dítě stejné výšky. Je tedy třeba použít zvláštního postupu na zjištění optimální váhy. Výživáři vytvořili jeden test pro normálně vysoké lidi, který funguje i u malých lidí. Chytí kůži na trupu ověnčující břicho nebo žebra. Jestliže lze chytit více než půlku inche (palce, tedy více než půlku z 2,5 cm) tkáně, jedinec má nadváhu.
Hodně malých lidí má nadváhu mnoho let a je z toho frustrováno. Je mnoho důvodů proč snížit váhu ale nejdůležitějším je zdraví v dalších letech. Je jasné, že průměrný jedinec stejně tak normálního jako malého vzrůstu, který trpí nadváhou vystavuje zátěži zejména klouby a srdce, ale vůbec celý tělesný systém. Lidé s výraznou nadváhou umírají o 10 až 20 let dříve než by jinak museli. Ale jsou zde i další důvody pro hubnutí – sebehodnocení, atraktivnější vzhled a celkově lepší pocit. Problémem mnoha malých lidí je, že se pokoušejí shodit váhu po mnoho let, ale přesto jim to nejde.
Co pomáhá váhu snížit? Normálně velcí lidé obvykle na jedné straně drží dietu a na straně druhé cvičí. Bohužel pro většinu malých lidí znamená více cvičení opotřebovávání a poškozování kloubů. Proto je doporučováno (ale vždy po konzultaci s lékařem) – jízda na kole a plavání – to jsou velmi vhodné aktivity, které nevedou k poškození kloubů.
Je zde také pár drobných doporučení. Malí lidé by měli jíst polovinu toho co normálně velcí pokud chtějí zachovat váhu v normálním rozmezí ale pokud chtějí zhubnout musejí jít ještě pod tuto polovinu. Je třeba mít pestrou stravu a hodně vitaminů a minerálů. Děti ale samozřejmě potřebují pro svůj vývoj bohatou stravu a dostatek kalorií, hodně záleží na jejich pohybové aktivitě.
Prof. Judith G. Hall z University of British Columbia, zpracoval (cik)
TIP NA ZÁVĚR
Obecně obezitologové (odborníci na nadváhu) říkají, že pokud se nám podaří dosáhnout 5 až 10 procent váhového úbytku, učiníme výrazný krok směrem nejen ke zdravějšímu, ale také delšímu životu. Nesmírně důležité je však novou – nižší – váhu udržet!